Blog Yazıları

Süt Dondurma

Süt dondururken dikkat edilmesi gerekenler1) BPA-free kap. Tercihen cam diyeceğim ama böyle bir şans her zaman olmuyor.

2) Lipaz denen bi meret var (HERKESTE YOK, panik olmayın) süt dondurulduktan sonra sütün tadını fena halde bozabiliyor. Bu nedenle, sizde olup olmadığını bilmiyorsanız çok miktarda sütü bir anda dondurmak yerine küçük miktarlarda dondurup 7-15 gün sonra açıp bir koklayın. Böylece dondururken bir şeyler yanlış gittiyse bir litre sütten değil 100-200cc sütten olursunuz, ziyan daha az olur (2 litre sütü çöpe gitmiş biri olarak konuşuyorum)

3) Sütü dondurduğunuz kap plastikse süt saklamak için özel yapılmış olmalı.

4) Süt dışarıda 3 saat buzdolabında 3 gün, buzdolabının ayrı kapaklı olmayan buzluğunda 1 ay civarında, ayrı kapaklı buzlukta 3 ay, ayrı derin dondurucu varsa 6 ay saklanabiliyor. Ama kesin bozuldu demek için koklamak hatta tadına bakmanız lazım. Bozuk sütün kesif garip bi ekşi kokusu oluyor. (Lipaz kokusu daha çok sabun benzeri bir koku oluyor. Lipaz ve bozulmuş sütten hem sabun hem ekşi koku/tat geliyor.)
Edit: Prematüre ve enfeksiyon riski yüksek bebekler için bu süreler çok daha kısa.

5) Bazı bebekler lipaz nedeniyle kokusu bozulmuş sütleri yine de içebiliyor. Çöpe atmadan önce bebeğinizin sütü reddedip reddetmediğini test edin, reddetmiyorsa kendinizi boşu boşuna 6. maddede anlatacağım şeyi yapmaya zorlamayın. Lipaz sütün sadece tadını bozuyor ama bebekler için tehlikeli değil ve sütün bozuk olduğu anlamına gelmiyor.

6) Lipaz problemi varsa sütü dondurmadan ÖNCE cezvede kenarları hafifçe köpüklenecek kadar (yaklaşık 81 dereceye) getirin deniyor. Ben 65 derecede 1 dakika tutarak lipazı inaktive edebildim, sütü ne kadar çok ısıtırsanız protein içeriği o kadar denatüre olur, bu nedenle kendi minimum ısınızı test ederek bulmanızı öneririm. Tabi sonuçta ful kaynatmadığınız için illa ki antikorları vbsi bir kısmı sağlam kalıyor.

7) No frost buzdolaplarında buzlanma dolap duvarları eriyip eriyip çözünerek engellendiği için sütünüzün bu duruma maruz kalmaması açısından dolabın duvarlarına değmemesine dikkat edin.

8 ) Derin dondurucunuzdaki diğer yemeklerin kokusunun süte geçmemesi açısından dolabın bir köşesine karbonat koymak öneriliyor. Böylece kokular karbonatta toplanır ve süte geçmezmiş.

9) Sütü dondurmadan önce en fazla 24 saat buzdolabında tutmanız öneriliyor. 24 saati geçirince dondurmayın deniyor.